U bevindt zich hier:  bestuur & diensten toerisme erfgoed musea en verzamelingen
Afdrukken

Het radiomuseum te Eernegem

 

Fan van oude radio's ? Op dan naar 't Eeuwfeestpaleisje (Westkerkestraat 79 te Eernegem) waar verwoed radioliefhebber Karel Verstringe zijn indrukwekkende collectie radio's tentoonstelt. Verwacht een gevarieerde expo van 70 vooroorlogse exemplaren van het grootste Belgische merk SBR.  Het museum is steeds gratis open de eerste vrijdag van de maand van 10.00 uur tot 18.00 uur en de laatste zaterdagnamiddag van 13.00 uur tot 18.00 uur, zonder afspraak. Voor bijkomende afspraken en info : 0479/290473 of www.eeuwfeestpaleisje.be.

 

  

  

Atelier en Beeldentuin Duriez te Ichtegem

 

Hier wordt in de eerste plaats een overzicht worden gegeven van het oeuvre van de kunstenaar, maar tevens plaats ingeruimd voor tijdelijke tentoonstellingen van anderen.  De prachtig aangelegde tuinen zorgen ervoor dat de buitenbeelden volledig tot hun recht komen en kunnen ook tuinliefhebbers bekoren.

 

 

Het open atelier en beeldentuin Irénée Duriez is toegankelijk tijdens de maanden juli en augustus van 14uur tot 18 uur (niet op dinsdag).  Een bezoek duurt ongeveer een uurtje, museumbezoek, videoreportage en wandeling doorheen de tuin inbegrepen, waarna de bezoeker rustig kan nagenieten bij een drankje in de eigen cafetaria.

 

 Zie ook www.ireneeduriez.be

 

 

 

Gemeentelijk Recreatiedomein De Statieput

 

Spoorlijn 62 dankt zijn ontstaan grotendeels aan het opkomende kusttoerisme in het midden van de 19de eeuw. Om Parijzenaars in enkele uren rechtstreeks naar Oostende te kunnen brengen legde een privémaatschappij in 1867 een spoorlijn aan tussen beide steden. Hoewel de lijn eigenlijk Eernegem dorp volledig links zou hebben laten liggen kon door politiek getouwtrek toch worden verkregen dat de 62 een bocht maakte om de gemeente aan te doen. Al in 1897 werd een tweede spoor aangelegd. De lijn bleek een schot in de roos. Niet alleen toeristen maakten er gebruik van, maar geleidelijk aan kwam er zich ook industrie langs vestigen en werd het één van de belangrijkste uitvalswegen voor de vele seizoensarbeiders die richting Frankrijk trokken. Na de eerste Wereldoorlog ging het echter bergaf, de Duitsers braken het tweede spoor in 1940 al uit, in 1963 stopte het passagiersvervoer, in 1967 het vrachtverkeer. Vanaf 1991 werd lijn 62 de Groene 62, een veelgebruikt fietspad.

Eernegem draagt nog steeds de sporen van de Lijn 62. Hoewel de stationsgebouwen op één schuilhokje na volledig zijn verdwenen, vormen de Groene 62, de Statieput en de Pompentoren een blijvend aandenken aan dit verleden. De grote watervlakte die bij de Eernegemnaren als Statieput bekend staat werd in een vroege fase aangelegd omdat het water dat hier kon worden gewonnen niet kalkhoudend was. Dit in tegenstelling tot polderwaters. Dit water had men nodig om de stoomlocomotieven van voldoende stoom te kunnen voorzien zonder dat de machines volledig verkalkten. Daartoe werd een systeem met grote pompen uitgedokterd dat het water vanuit Eernegem langs zware drukleidingen tot in het station van Oostende kon brengen. Statieput en pompentoren waren een feit.

Een visie die cultuur, toerisme en milieu met elkaar poogt te verzoenen zorgt ervoor dat de omgeving van het monument geleidelijk aan verandert in een gemeentelijk recreatiepark met aandacht voor stille recreatie. Daar waar vroeger enkel en alleen de visser van de Statieput kon genieten, wordt dit nu opengetrokken naar een groter publiek.

Wie van Torhout naar Oostende fietst langs de Groene 62 komt na het oversteken van de Stationsstraat te Eernegem eerst en vooral de uitbating De Buuzestove tegen. Net achter de tuin van de Buuzestove ligt een hoogstamboomgaard. Deze herbergt niet alleen een petanqueveld, maar vormt ook de start van de poëzietuin, waarin op metalen borden de winnende gedichten van de voorbije edities van de Concept poëzieprijzen aan het publiek worden voorgesteld.

De onmiddellijke omgeving van de Statieput zelf wordt voorbehouden voor wandel- en visrecreatie, waarbij extra aandacht uitgaat naar de rust en de fauna en flora van de put. Dit komt ook tot uiting in de herbestemming van de Pompentoren en zijn onmiddellijke omgeving. De laagliggende weiden tussen de Pompentoren en de Groene 62 werden uitgegraven om de waterziekheid van de gronden nog te verhogen. Zo creëerden wij een nieuwe habitat, een moerasgebied omzoomd door inlands groen, waarin een nieuw dieren- en plantenleven zich kan ontwikkelen. Voor de paden werden niet alleen nieuwe tracés gebruikt, maar herstellen we tevens een vroegere kerkwegel in de oude glorie, zodat nu vanuit de Statiebeekstraat rechtstreeks de Groene 62 via de Pompentoren kan worden bereikt.

 

 

 

Laatst aangepast op donderdag 21 januari 2010 09:16
 
contact - dienst toerisme

administratief centrum Eernegem  Stationsstraat 1 8480 Ichtegem (E)

t 059 34 11 39
cultuurdienst@ichtegem.be

 

 
In de Kijker

romeinen_02

 

 

Themajaar ROMEINEN

Ginter organiseert dit jaar heel wat activiteiten rond de Romeinen en heeft een boeiend programma uitgewerkt.

 

lees meer